روش های بهتر برای تمیز کردن گرد و غبار

روش های بهتر برای تمیز کردن گرد و غبار

متاسفانه آن ذرات ریزه میزه معلق در فضای خانه شما توسط پری‌های جادوگر خلق نشده‌اند. در ادامه عامل اصلی به وجود آورنده کثیفی و دوده‌ای که بر روی همه چیز می‌نشیند را فاش می‌کنیم...

متاسفانه آن ذرات ریزه میزه معلق در فضای خانه شما توسط پری‌های جادوگر خلق نشده‌اند. در ادامه عامل اصلی به وجود آورنده کثیفی و دوده‌ای که بر روی همه چیز می‌نشیند را فاش می‌کنیم، و همچنین چگونگی پاک کردن و خلاص شدن دائمی از دست آن را به شما یاد می‌دهیم.

رسیدگی کردن به پدیده گردوغبار، درست مثل مالیات، نه تنها فرایند جذابی نیست بلکه به همان اندازه اجتناب‌ناپذیر است. و حالا حتی دلایل بیشتری برای پرداختن به این پدیده وجود دارد: بنابر پژوهشی جدید که توسط دانشکده بهداشت عمومی موسسه میلکن دانشگاه جورج واشنگتن مستقر در واشنگتن دی سی انجام شده است، گردوغبار فقط از پرز ، گرده‌ها ، سلول‌های پوستی و شوره حیوانات تشکیل نشده‌است. این دوده و گردوغبار عطسه‌زا ممکن است شامل _ بهتر است پیش از خواندن ادامه متن، جاروشارژی خود را سفت بچسبید!_ 45 ماده شیمیایی بالقوه سمی نیز باشد، از جمله ماده TDCIPP ( یک ماده پیشگیری‌کننده از شعله  که در برخی از اسباب و اثاثیه منزل وجود دارد)، فتالات DEHP (ماده‌ای که در انواع خاصی از پلاستیک‌ها، کف‌پوش‌های پی‌وی‌سی، و لوازم الکترونیکی وجود دارد)، و فنول‌ها (موادی که در برخی از محصولات تمیزکننده استفاده می‌شوند).

دکتر کنث اسپت رییس بخش پزشکی شغلی و زیست‌محیطی موسسه پزشکی نورث‌ول واقع در لانگ آیلند شهر نیویورک می‌گوید:« این‌ها همه موادی هستند که منجر به بروز مشکلات مختلفی در سلامت افراد، از جمله سرطان و آسیب به دستگاه عصبی مرکزی، می‌شوند.»

وی توصیه می‌کند که:« قرارگیری در معرض گردوغبار را به حداقل برسانید.» در صورتی که رویکرد روان و ساده و راهبردهای هوشمندانه ما را امتحان کنید، دیگر چیزی برای به عطسه انداختن شما وجود نخواهد داشت.

توری توث، هوم استیجرمتخصص مستقر در شهر نیویورک می‌گوید:« اگر تمیزکاری را از کف منزل شروع کنید، به جای خلاص شدن از دست گردوغبار، آن را به هم زده و پخش و پلا می‌کنید.» به همین خاطر  بهترین راه برای تکاندن و نابود کردن گردوغبار این است که ماهی یک بار سقف و دیوارها را جاروبرقی بکشید. با استفاده از برس فرچه‌ای مخصوص گردوغبار از سقف به سمت کف جارو بکشید.

توث پیشنهاد می‌کند که اگر پنکه سقفی دارید، آن‌ها را به کمک یک «جوراب لوله‌ای» «اپیلاسیون» کنید! جوراب را بر روی هر تیغه از پنکه بپوشانید و سپس آن را از تیغه بیرون بکشید؛ سپس تیغه‎‎ها را با محلولی شامل سه پیمانه آب و یک پیمانه سرکه اسپری کرده و با یک پارچه میکروفیبر - که بر خلاف لته‌های معمولی قادر به جمع‌آوری و پاکسازی ذرات بسیار ریز گردوغبار است- خشک کنید. برای از بین بردن کامل لکه‌های گردوغبار که توسط پارچه‌ها و جوراب‌ها جمع‌آوری شده‌اند، آن‌ها را در یک چرخه لباسشویی با آب بسیار داغ انداخته و چند قاشق چای‌خوری سرکه به چرخه بیفزایید.

توث پیشنهاد می‌کند که تعداد زیادی از این پارچه‌های میکروفیبر را همیشه در اختیار داشته‌باشید، چرا که برای پاک کردن و صیقل انداختن کشوهای لباس، میزها، و قاب‌های عکس به طور هفتگی (یا در صورت داشتن حساسیت به گردوغبار، دو بار در هفته) بسیار عالی هستند. همین قاعده برای یکی دیگر از جذب‌کننده‌های اصلی گردوغبار، یعنی فرش نیز صدق می‌کند: حداقل هفته‌ای یک بار با استفاده از جاروی مورد اطمینانتان به گردگیری آن‌ها بپردازید؛ جاروی مورد استفاده‌تان ترجیحا مجهز به فیلتر هپا باشد، تا ذرات گردوغبار دوباره به درون فضای اتاق فرار نکنند. با متصل کردن برس فرچه‌ای نرم جاروبرقی، می‌توانید نورگیرها و پرده‌ها را جارو بکشید و تمیز کنید، و لوله خرطومی جاروبرقی می‌تواند با فشرده‌شدن و تغییر حالت، امکان دسترسی به نواحی سخت و دور از دسترس، مانند زیر تخت‌های بزرگ و پشت اسباب و اثاثیه سنگین منزل را به  شما بدهد.

هوم استیجینگ، یا خانه آرایی، شغلی در حوزه املاک و مستغلات در برخی کشورها است. در این شغل وظیفه فرد آن است که فضای داخلی خانه‌ای را که برای فروش گذاشته‌شده بیاراید و با دکوراسیونی مناسب برای بازدید خریداران آماده کند. 

همچنین  بخوانید:

- برندهای مورد تایید رب گوجه

- برندهای مورد تایید تن ماهی