بهترین روش های متوقف کردن سکسکه نوزادان

بهترین روش های متوقف کردن سکسکه نوزادان

روش‌های متعددی جهت جلوگیری و متوقف کردن سکسکهٔ نوزادان وجود دارد. مثلا وقفه در شیردهی برای آروغ زدن و استفاده از پستانک می‌تواند مفید باشد.

روش‌های متعددی جهت جلوگیری و متوقف کردن سکسکهٔ نوزادان وجود دارد. مثلا وقفه در شیردهی برای آروغ زدن و استفاده از پستانک می‌تواند مفید باشد. مهم است که بدانیم بیشتر نوزادان تا یک سالگی سکسکه می‌کنند، و معمولا جای نگرانی نیست.

انقباض دیافراگم عامل سکسکه است. این حالت باعث خروج هوا از میان تارهای صوتی بسته، و ایجاد صدای سکسکه می‌شود. احتمال این نگرانی هست که سکسکه مایهٔ ناراحتی نوزاد می‌شود. این مقاله به بررسی عوامل ایجاد سکسکه در نوزاد، بهترین روش‌های پیشگیری و متوقف کردن آن، و زمان مراجعه به پزشک می‌پردازد. 

- فرصت برای آروغ‌گیری نوزاد

زمانی‌ که معده پر از هوا می‌شود، با فشار بر دیافراگم می‌تواند اسپاسم ایجاد کند. توقف در شیردهی کودک برای گرفتن آروغ می‌تواند مقدار هوای داخل معده را کاهش دهد. این روش می‌تواند مانع از سکسکه شود.

به گزارش آکادمی پزشکی اطفال، آروغ گرفتن  از کودکانی که با شیشه شیر می‌خورند بعد از خوردن هر ۵۰ تا ۸۰ گرم شیر ایدهٔ خوبیست. 

در صورت تغذیه با شیر مادر، قبل از شیردهی با پستان دیگر زمان مناسبی برای آروغ‌گیری کودک است.

- استفاده از پستانک

مکیدن پستانک می‌تواند باعث شل شدن دیافراگم و توقف سکسکه شود.

- در صورتی که سکسکه ناشی از مشکلات شکمی باشد، برخی افراد استفاده از شربت دل‌درد را مفید می‌دانند. البته، در حال حاضر شواهد علمی این درمان را تأیید نمی‌کند. به دلیل کم خطر بودن این گزینه، افراد تصمیم به استفاده از شربت دل‌درد می‌گیرند. مارک‌های مختلفی جهت خرید آنلاین وجود دارد.

- دست کشیدن به پشت کودک

مالیدن پشت کودک و تکان دادنش به عقب و جلو می‌تواند باعث تسکین او شود. این کار می‌تواند عامل سکسکه یعنی اسپاسم را متوقف کند.