چگونه در دوران سالمندی سالمتر و پویا تر زندگی کنیم

چگونه در دوران سالمندی سالمتر و پویا تر زندگی کنیم

فعالیت جسمی سیستم ایمنی را تقویت می‌کند. فعالیت بیشتر ارتباط مستقیم با توانایی بدن در مبارزه با التهاب و عفونت دارد.
  • فعال باش

فعالیت جسمی سیستم ایمنی را تقویت می‌کند. فعالیت بیشتر ارتباط مستقیم با توانایی بدن در مبارزه با التهاب و عفونت دارد.

نیاز نیست که فعالیت حتماً قدرتی باشد و فعالیت‌های کم‌اثر نیز مؤثر هستند. می‌توانی دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی، شنا یا فعالیت‌های هوازی کم‌اثر را در نظر بگیری. اگر ممکن باشد، می‌توان فعالیت‌هایی با شدت متوسط حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در روز انجام داد تا به ۱۵۰ دقیقه در هفته، مدت‌زمان فعالیت مطمئن، رسید. همچنین، عضلات خود را با انجام یوگا و وزنه زدن تقویت کن.

رویه فعالیت خود را اصلاح کن تا به مناسب‌ترین رویه خود دستیابی.

  • رژیم غذایی سالم داشته باش

رژیم‌های غنی از میوه، سبزی‌ها و گوشت کم‌چرب نیز سیستم ایمنی را تقویت کرده و از بدن در برابر انواع ویروس‌ها و باکتری‌های مضر محافظت می‌کنند. میوه‌ها و سبزی‌ها منبع آنتی‌اکسیدانی مناسبی هستند. آنتی‌اکسیدان‌ها از آسیب بدن جلوگیری می‌کنند.

همچنین، مصرف شکر و غذاهای پرچرب را محدود کن؛ چراکه سبب التهاب و تضعیف سیستم ایمنی می‌شوند. به‌علاوه، مصرف الکل را محدود کن. از پزشکت در باره میزان مطمئن مصرف روزانه یا هفتگی الکل سؤال کن. 

  • دستانت را به طور مرتب بشور

شستن مرتب دست‌ها روشی عالی دیگری برای سالم ماندن در طول سال است. ویروس‌ها می‌توانند روی سطوح تا ۲۴ ساعت زنده بمانند. ممکن است با لمس سطوح آلوده با دست و سپس دست زدن به‌صورت بیمار شوی. دستانت را به طور مرتب با آب گرم و صابون، دست‌کم تا ۲۰ ثانیه، بشور. از دست زدن به دماغ، دهان و صورت خود دوری کن.

می‌توانی در صورت نبود امکان شستن دست‌ها از محصولات ضد باکتری و ضدعفونی‌کننده استفاده کنی. همچنین، سطوح اطراف خانه و محل‌های کارت را مرتباً ضدعفونی کن.

  • مدیریت استرس خود را یاد بگیر

استرس مزمن تولید هورمون استرس کورتیزول را در بدن افزایش می‌دهد که کورتیزول بیش از اندازه می‌تواند چندین عملکرد بدن از جمله سیستم ایمنی را مختل کند.

برای کاهش استرس، فعالیت جسمی را افزایش بده، خواب کافی داشته باش، انتظارات منطقی از خود داشته باش و فعالیت‌های آرامش‌زا و سرگرم‌کننده‌ای برای خود پیدا کن.