چگونه شامپویی مناسب برای موهای خود انتخاب کنیم؟

چگونه شامپویی مناسب برای موهای خود انتخاب کنیم؟

قبل از اینکه شامپو را انتخاب کنید، مهم است که بدانید شامپو چه کاری انجام می‌دهد، چگونه از آن استفاده کنید...

نوع پوست سر خود را مشخص کنید

قبل از اینکه شامپو را انتخاب کنید، مهم است که بدانید شامپو چه کاری انجام می‌دهد، چگونه از آن استفاده کنید و چگونه به نوع مو و پوست سر شما مرتبط است. هدف شامپو این است که مو و پوست سر شما را از آلودگی، چربی و محصولات حالت‌دهنده پاک کند. هرچند ممکن است به شامپو فقط به عنوان ماده‌ پاک‌کننده مو فکر کنید، اما به همان اندازه مهم است که هنگام انتخاب شامپو، پوست سر خود را نیز در نظر بگیرید. 

به این موضوع به این صورت فکر کنید که شامپو مخصوص پوست سر و ریشۀ موی شماست، در حالی که نرم‌کننده برای انتهای موهای شماست. اگر پوست سر شما چرب است و انتهای آن خشک است ( یک ترکیب رایج)، پس باید شامپویی را انتخاب کنید که مناسب پوست چرب باشد و مرطوب‌کردن را به‌عهده نرم‌کننده بگذارید که باید فقط برای انتهای موهای خشک شما اعمال شود. 

گزینه‌های شامپو برای پوست سر چرب

اگر پوست سر شما معمولا چرب است، احتمالا ده‌ها شامپو را با شانس کمی پشت سر گداشته‌اید. شما همه‌چیز را از شستشوی روزانه ( حتی دوبار در روز) تا اجازه‌دادن به روزهای بین شامپوها برای کنترل چربی و تولید سبوم اضافی را امتحان کرده‌اید. در این‌جا به شما می‌گوییم که هنگام انتخاب شامپو برای پوست سر چرب باید دنبال چه مواردی باشیم و از چه مواردی اجتناب کنیم. 

از شامپوهای آبرسان، مرطوب‌کننده، صاف‌کننده یا شامپوهای مناسب موهای فر دوری کنید. این شامپوها به پوست سر شما که از قبل چرب است، رطوبت زیادی اضافه می‌کنند. 

به دنبال برچسب‌هایی باشید که در آن حجم، تقویت یا متعادل‌سازی ذکرشده باشد. این محصولات مرطوب‌کننده نیستند و در ازبین بردن چربی اضافی موثرترند. 

یک شامپوی درخشان‌کننده می‌تواند کمک بزرگی به شرایط پوست سر فوق‌العاده چرب کند، اما مراقب باشید که بیش از حد از محصول استفاده نکنید و پوست سرتان را خشک نکنید. خشکی پوست در واقع می‌تواند باعث تولید بیشتر چربی و سبوم شود. 

شامپوی مضاعف را امتحان کنید. مانند شستشوی مضاعف صورت، یک شامپوی مضاعف شامل شستشوی مو با دو شامپوی جداگانه برای هدف‌گیری نیازهای مختلف است. از یک فرمول برای رسیدگی به پوست سر چرب خود استفاده کنید و به دنبال آن فرمول دیگری برای شستن زیر ریشه های خود استفاده کنید.

وقت بیشتری را برای کار با شامپو به پوست سر خود اختصاص دهید تا چربی آن جدا شود و پوست سر خود را به خوبی بشویید. پس از شستن مو، از قراردادن نرم‌کننده روی پوست سر خودداری کنید. در عوض، روی دستۀ میانی و انتهای موهای خود تمرکز کنید. به‌خوبی آبکشی کنید.

گزینه‌های شامپو برای پوست سر خشک

وقتی پوست سر شما خشک، خارش دار یا پوسته پوسته است، انتخاب شامپوی مناسب می تواند اولین خط دفاعی شما در برابر شرایط ناخوشایند و گاهی شرم‌آوری باشد که می‌توانند اتفاق بیفتند. مهم است که شامپویی را انتخاب کنید که وقتی پوست سرتان خشک است به این مسئله اضافه نکند. این نکات را امتحان کنید:

از شامپوهای تقویت‌کننده و حجم‌دهنده خودداری کنید. این محصولات می‌توانند رطوبت لازم را از پوست سر شما دور کنند. 

برای پوست سرهایی که فقط کمی خشک و بدون خارش و پوسته‌پوسته شدن هستند، به دنبال برچسب‌های شامپو باشید که باعث رطوبت، آبرسانی، صاف شدن یا فر شدن مو شود. این محصولات به حفظ رطوبت کمک می‌کنند و می توانند برای پوست سر خشک شما مفید باشند.