تقلب گسترده در تولید آبلیمو.وقتی اسید،رنگ وآب میشود آبلیمو!

تقلب گسترده در تولید آبلیمو.وقتی اسید،رنگ وآب میشود آبلیمو!

در بهمن ماه سال 93 بود که بحث آبلیموهای تقلبی داغ دشد .در مهر ماه سال 94 قدس انلاین در این مقاله با عنوان" وقتی درکارخانه های تولید آبلیمو یک لیمو هم پیدا نمیشود...

در بهمن ماه سال 93 بود که بحث آبلیموهای تقلبی داغ دشد .در مهر ماه سال 94 قدس انلاین در این مقاله با عنوان" وقتی درکارخانه های تولید آبلیمو یک لیمو هم پیدا نمیشود.اسید رنگی ترش را بجای آبلیمو به خورد مردم میدهند/بسیاری از آبلیموهای تقلبی نشان استاندارد وپروانه بهداشتی دارند" به بررسی این موضوع پرداخت .

در این گزارش چند چیز حائز اهمیت بود .

یکی اینکه آقای جمشیدی، رئیس وقت تعزیرات حکومتی گفته بود : 17 کارخانه آبلیموسازی مورد بررسی قرار گرفت که حتی یک قطره آبلیموی طبیعی یافت نشد؛ جالب اینجاست که تمامی آنها مهر استاندارد داشتند و همچنین آقای محمدی مدیر کل تعزیرات حکومتی تهران گفته بود اکثر تولیدات  آبلیمو تقلبی  می باشد که حاوی فراورده‌های شیمیایی هستند .

نکته بعدی اینکه اقای کدخدایی، رئیس شعبه 54 اداره کل تعزیرات حکومتی استان تهران در پاسخ به این سوال که آیا در این زمینه با شرکت های معتبری هم مواجه شده اید که با وجود داشتن علامت استاندارد، محصول غیرطبیعی عرضه می کنند؟ پاسخ داده : 

کاملاً با این گونه شرکت ها مواجه بوده ایم و به همین منظور تولیدات فراوانی از این کارخانه ها را جمع آوری کرده ایم و بخش دیگر هم در حال جمع آوری است.

نکته بعدی صحبت ها دکتر دیناروند رئیس وقت سازمان غذا و دارو بود که گفته بود کلاهبرداران همیشه یک گام از دستگاه های نظارتی جلوتر هستند و با مخلوط اسیدسیتریک و رنگ، آبلیموی تقلبی تولید می کنند.

و نکته آخر صحبت های رحمت‌الله نوروزی نماینده وقت و نماینده فعلی علی آباد در مجلس شورای اسلامی است که در آن زمان گفته بود : تولید آبلیموهای تقلبی امنیت غذایی مردم را به خطر می اندازد و سازمان‌های نظارتی باید شرکت‌های متخلف را شناسایی کرده و با آنها برخورد کنند. او افزوده بود : متاسفانه در برخی از این کارخانه ها به جای استفاده از لیموی طبیعی از مواد اسیدی استفاده می شود که مستقیما سلامتی مردم را تحت تاثیر قرار می دهد. نوروزی با اشاره به راه افتادن سونامی سرطان در کشور ، تولید محصولات تقلبی را یکی از از عوامل تاثیرگذار در این زمینه دانسته بود .

پیشنهاد مطالعه : درباره آلَکچی

از این مطلب تحلیلی چند نتیجه مهم میتوان گرفت . اول آنکه در خرید های روزانه خود میبایست وسواس بیشتری بخرج دهیم تا در دام محصولات تقلبی گرفتار نشویم و سلامتمان تهدید نشود . دوم آنکه در این انتخاب های نمیتوان به صرف رویت یک علامت و نشان به یک برند و محصول اطمینان کرد و سوم این مطلب تحلیلی به صورت شفاف و واضح نشان میدهد وجود استارت اپ هایی نظیر اَلَکچی چقدر ضروری بوده و میتواند همیار مردم در انتخاب های سالم باشد .

منبع اصلی خبر :

http://qudsonline.ir/news/315401