با مطالعه این مطلب کرم درست را برای پوستتان انتخاب کنید!

با مطالعه این مطلب کرم درست را برای پوستتان انتخاب کنید!

خریدن مرطوب‌کننده، وقتی که آن را در لیست خریدتان می‌نویسید آسان به نظر می‌رسد.

مرطوب کننده درست را برای پوستتان انتخاب کنید:

خریدن مرطوب‌کننده، وقتی که آن را در لیست خریدتان می‌نویسید آسان به نظر می‌رسد. اما زمانی که به قفسه‌های محصولات مراقبت پوست فروشگاه می‌رسید متعجب می‌شوید و سریعاً متوجه می‌شوید که انتخاب‌ها گیج‌کننده است. کرم‌های صورت، مرطوب کننده‌های صورت و بدن، لوسیون‌ها و پمادهای پوست‌های روشن، تیره، خشک یا حساس وجود دارد. بعضی محصولات دارای مواد ضدپیری و ضدآفتاب نیز هستند و شما را بیشتر گیج می‌کنند. چگونه می‌توان فهمید که مرطوب‌کننده بهترین انتخاب برای شماست؟ جداً این استراتژی‌های بهترین متخصصان پوست را بکار بگیرید تا به شما در انتخاب مرطوب‌کننده مناسب کمک شود تا ظاهر پوستتان سالم‌تر از قبل شود.

کرم، لوسیون یا پماد؟

برداشتن یک مرطوب‌کننده یک باید است، مهم نیست که چه نوع پوستی داشته باشید، چرب، خشک یا ترکیبی از هر دو. اگر پوستتان خارش پیدا می‌کند یا خشک است، احتمالاً می‌خواهید مرطوب‌کننده و پمادهای قوی استفاده کنید. کرم‌ها رقیق‌تر هستند و به هیدراته کردن پوست کمک می‌کنند و برای پوست‌های طبیعی مناسب هستند. لوسیون‌ها از همه سبک‌تر هستند (آب اصلی‌ترین جزء آنهاست) و بهترین گزینه برای پوست‌های چرب هستند.

متخصص پوست از فلوریدا به نام دکتر Andrea Cambio درباره ضخامت مرطوب‌کننده‌یتان در زمان و مکان مورد استفاده می‌گوید "یک مرطوب‌کننده سبک برای روز و یک مرطوب‌کننده سنگین‌تر را برای شبها انتخاب کنید." همچنین می‌توانید از کرم‌های غلیظتر برای بدنتان استفاده کنید و یک لوسیون مرطوب‌کننده سبک را برای صورتتان بکار ببرید. در ماه‌های تابستان از مرطوب‌کننده‌های سبکتر و هیدارته‌تر (آبرسان‌تر) استفاده کنید.

راهنمای محصولات مرطوب کننده

محافظت از پوست در برابر نور خورشید: پوستتان از هر نوعی که باشد، باز هم هر متخصص پوستی به شما توصیه می‌کند که یک مرطوب‌کننده‌ی ضدآفتاب با SPF حداقل 30 استفاده کنید. دکتر Cambio توصیه می‌کند که اگر آن را برای صورتتان می‌خواهید استفاده کنید بهتر است از انواع عاری از چربی و فاقد عطر و اسانس انتخاب کنید.

آنتی‌اکسیدانها: مرطوب‌کننده‌هایی که دارای آنتی اکسیدان‌هایی از قبیل عصاره‌های چای سبز، بابونه، انار یا ریشه شیرین بیان هستند می‌توانند کمک کنند تا هر نوع پوستی شاداب‌تر و سالم‌تر به نظر برسد. آنتی‌اکسیدان‌ها به خنثی‌سازی رادیکال‌های آسیب رسان به سلولهای پوست کمک می‌کنند.

پوست‌های چرب یا مستعد آکنه: متخصص پوست از شیکاگو دکتر Carolyn Jacob می‌گوید "من آلفا هیدروکسی اسیدها که خاصیت ضدپیری دارند را دوست دارم. اگر پوستتان مستعد آکنه است واقعاً بهتر است بدنبال یک مرطوب‌کننده‌ای باشید که منافذ پوستتان را نبندد.

پوست خشک: بدنبال یک مرطوب‌کننده سنگین‌تر که دارای هیالورونیک اسید و دایمتیکون است باشید تا به آبرسانی پوستتان کمک کند. گلیسرین، پروپیلن گلیکول، پروتئینها و اوره نیز می‌تواند به جذب آب پوستتان کمک کند. لانولین، روغن معدنی و پترولاتوم (وازلین) رطوبت پوست را محبوس می‌کنند.


پوست‌های حساس: از مرطوب‌کننده‌هایی که آلرژی‌زایی پایینی دارند و فاقد عطر و اسانس هستند استفاده کنید. دکتر Sonia Badreshia-Bansal متخصص پوست از کالیفرنیا می‌گوید "به صورت کلی از آنهایی استفاده کنید که مواد بکار رفته در آنها کمتر از 10 تا باشد. مواد بکار رفته کمتر به معنای امکان برهمکنش‌های کمتر با پوستهای حساس و شکننده است.

پوستهای دارای خارش: اگر کرم‌های مرطوب‌کننده با خاصیت آلرژی‌زایی پایین، موجب تسکین خارش پوست نشد، از کرم های پوستی که دارای استروئید هیدروکورتیزون 1% هستند به مدت یک هفته استفاده کنید و نه بیشتر. اگر این کرم خارش پوستتان را برطرف نکرد با دکتر خود صحبت کنید. ممکن است مشکل پوستی جدی‌تری داشته باشید.

اگزما: از پمادهای مرطوب‌کننده قوی و غلیظ حاوی وازلین استفاده کنید یا از وازلین ساده استفاده کنید تا ترک‌های پوست را تسکین دهد و پوستتان را نرم و انعطاف پذیر کند.